MF připravilo nový zákon o úvěru pro spotřebitele, posiluje jejich práva

MF připravilo nový zákon o úvěru pro spotřebitele, posiluje jejich práva

Ministerstvo financí předloží vládě nový zákon o úvěru pro spotřebitele, který mění mnoho zavedených praktik.

Zákon pokrývá všechny typy spotřebitelských úvěrů, od kreditních karet, přes hotovostní úvěry, až po hypotéky.

Novými prvky posilujícím práva spotřebitelů jsou například možnost splatit dluh kdykoliv, zatímco věřitel bude mít právo na úhradu pouze nákladů účelně vynaložených s předčasným splacením. V určitých životních situacích, jako je dlouhodobá nemoc, bude předčasné splacení půjčky zcela bez poplatků. Nově by rovněž platila omezení pro sankce za pozdní splácení úvěru.

Zákon také klade větší nároky na poskytovatele úvěrů. Jejich povinností bude poskytnout půjčku jen tomu, kdo ji bude moct díky svým příjmům splácet. Pokud si poskytovatel úvěru tuto schopnost zákazníka dostatečně neprověří, bude smlouva o půjčce neplatná. Zákazník pak nebude muset platit žádné úroky a ty zaplacené dostane zpět, zatímco jistinu splatí podle svých možností.

Nároky na poskytovatele úvěrů se zvýší i z pohledu jejich kvalifikace a odbornosti. Poskytování půjček nově nebude jen živností, kterou může provozovat kdokoliv. Začne fungovat regulace a budou platit určitá odborná kritéria, jejich úroveň bude stejná pro bankovní i nebankovní úvěry. Licence a dohled nad všemi poskytovali a zprostředkovateli úvěrů pak bude mít ČNB.

A konečně zákon také upravuje povinnosti z reklamy na úvěry a informační povinnosti poskytovatelů úvěrů vůči klientům. To vše pochopitelně za předpokladu, že zákon projde legislativním procesem.

Podobné články

Vložit příspěvek

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *