Hypotéka

Hypotéka


Co je hypotéka

Hypotéční úvěr je specifický v tom, že za něj obvykle ručíte nemovitostí (zástava) a je určen na financování bydlení. To je účelová hypotéka. Existuje však také tak zvaná americká hypotéka, která je neúčelová, takže peníze z úvěru můžete použít na cokoliv.

Na co je určena hypotéka

Pokud vynecháme americkou hypotéku, jejíž prostřednictvím můžete financovat cokoliv, klasická účelová hypotéka se dá využít mimo jiné na:

  • Koupi nemovitosti (byt, dům, pozemek)
  • Financování výstavby nemovitosti
  • Financování rekonstrukce/modernizace nemovitosti
  • Koupě podílu nemovitosti nebo družstevního podílu

Výše hypotéky

Obvykle jsou banky ochotné poskytnout hypotéční úvěr v maximální výši kolem 70 % hodnoty zastavené nemovitosti, platí to pro účelovou i americkou hypotéku. Některé banky ale poskytují účelovou hypotéku až do 100 % hodnoty nemovitosti.

Úroková sazba a splácení

Výhodou hypotéky je relativně nízká úroková sazba ve srovnání s ostatními půjčkami. Navíc ji lze zafixovat na rok, roky nebo dokonce celou dobu trvání úvěru.

Hypotéku lze splácet roky až desítky let, banka vždy posuzuje každý případ zvlášť vzhledem k věku žadatele (žadatelů), výši příjmů, výši úvěru a hodnotě zastavované nemovitosti.

Refinancování hypotéky

Jedná se o populární a efektivní metodu dosahování co nejlepších podmínek hypotéky, především nejnižší úrokové sazby. Pokud při vypršení fixace úrokové sazby klient zjistí, že u jiné banky může získat výhodnější podmínky, přestoupí. Nová banka pak té staré splatí zbytek hypotéky a klient pokračuje se splácením u nové.

Články