Praní bitcoinů v mixérech může být trestným činem. Překvapení?

Provozovatel dvou bitcoinových mixérů byl ve Spojených státech obviněn z trestného činu a má zaplatit vysokou pokutu.

Jelikož je většina kryptoměn pouze pseudonymních a jejich transakce jsou veřejně viditelné v blockchainu, existují specializované služby, které mají transakce zamíchat tak, aby nešlo vystopovat, odkud kam proudily peníze a kdo za transakcemi stojí. Říká se jim kryptoměnové mixéry.

Dva takové provozoval Dean Harmon (Helix a Coin Ninja), který nyní tvrdě narazil v USA. Úřady po něm požadují zaplatit pokutu 60 milionů dolarů a k tomu čelí soudní žalobě kvůli trestnému činu praní špinavých peněz.

Americké ministerstvo spravedlnosti vysloveně označilo mixování bitcoinů za trestný čin. Učinilo tak sice poprvé, ale nemělo by to být žádným překvapením.

Nejen americké úřady tvrdě trvají na tom, aby aktéři všech finančních transakcí byli dohledatelní a aby všechny transakce byly prověřitelné.

Samozřejmě, že existují legitimní důvody, proč převádět peníze anonymně, zachování soukromí je ten hlavní. Ovšem je velmi pravděpodobné až jisté, že pokud někdo provozuje kryptoměnový mixér, využijí ho jedinci a skupiny i pro nekalé účely. Taková služba bohužel těžko může zůstat neposkvrněná.

A proto lze očekávat, že úřady proti nim budou bojovat čím dál více.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru