Můžou kryptoměny hrát roli v obcházení sankcí? Moc velkou ne

Decentralizované kryptoměny se můžou zdát být ideálním nástrojem v současné geopolitické krizi pro ty, kdo jsou předmětem sankcí. Realita je ale komplikovanější.

Západní svět začal uvalovat sankce na lidi a podniky spojené s Ruskem, jedná se o odvetná opatření za invazi na Ukrajinu.

Odříznuty od západních finančních trhů mají být velké ruské banky, podniky a někteří bohatí jednotlivci. Někteří varují, že tyto sankce bude možné obcházet prostřednictvím kryptoměn. To ale nepůjde dělat ve velkém.

Je třeba sit totiž uvědomit, že i když kryptoměnové sítě jsou decentralizované a není možné je jen tak ovládnout nebo zastavit, jedná se o poměrně uzavřené světy, ze kterých většina lidí stejně vždy hledá cestu ven prostřednictvím směny za běžné peníze.

A vlády po celém světě mají pod značnou kontrolou tyto vstupní/výstupní brány do světa kryptoměn. Jsou to především kryptoměnové burzy, které mají povinnost kontrolovat identitu svých uživatelů, odhalovat podezřelé transakce a hlásit je.

Pokud někdo namítá, že lze za zboží a služby platit přímo kryptoměnami, je to pravda, ovšem dříve či později se tyto peníze stejně někdo pokusí směnit za fiat měnu.

Pokud například někdo z černé listiny bude chtít koupit nemovitost v USA a zaplatit kryptoměnami, správně by měl projít prověřením identity a původu peněz ještě před samotnou obchodní transakcí.

Pokud se tak nestane, další úroveň kontrol čeká ve chvíli, kdy prodejce bude chtít směnit inkasovanou kryptoměnu za dolary. Třetí úroveň kontrol nastavá při placení daní.

Vyhýbat se všem kontrolám a placení daní a platit za vše jen kryptoměnami je extrémně náročné a samozřejmě nezákonné, takže to určitě nelze provozovat ve velkém na obcházení miliardových sankcí.

Druhým aspektem této problematiky je, že vlády po celém světě, a tedy nejen v Rusku, se obávají příliš masivního nasazení kryptoměn, protože by to upozadilo roli národních měn a oslabilo nástroje monetární politiky, tudíž i moc samotného státu.

Proto nelze očekávat podporu používání kryptoměn od samotné vlády, protože ta by tím dobrovolně oslabovala svoji roli.

Na závěr připomeňme, že drtivá většina kryptoměn je pouze pseudonymní, což znamená, že se jejich transakce dají snadno sledovat. Pak už jde jen o spojení adres účtů s konkrétními jmény.

Z těchto důvodů není možné považovat kryptoměny za snadný nástroj pro obcházení sankcí či jiných restrikcí.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru