Mladí lidé mají více problémů se splácením krátkodobých dluhů

0

V České republice meziročně klesl celkový objem ohrožených dluhů, ovšem u mladých lidí je problémů se splácením více, informovala o tom ČTK.

Ohrožený dluh vzniká v případě, kdy dlužník nesplatí minimálně tři po sobě jdoucí splátky. Objem takových dluhů meziročně klesl v ČR o devět procent na 46,3 miliardy korun u dlouhodobých půjček, zatímco u krátkodobých klesl o 1,5 miliardy na 15,3 miliardy korun.

Tento pozitivní vývoj neplatí ve skupině mladých lidí v kategorii 15 až 24, kde naopak ohrožené krátkodobé dluhy stouply meziročně o 22 procent.

Z pohledu počtu lidí jsou statistiky ještě méně příznivé. Problémy s dlouhodobými dluhy má meziročně o osm procent méně lidí, ale s krátkodobými naopak o osm procent více. Problémy mladých pak vyjdou ještě více najevo, ve skupině 25 až 29 let má problémy splácet krátkodobé půjčky o 15 procent více lidí, ve skupině 15 až 24 let dokonce o 38 procent více lidí než před rokem.

Druhá jmenovaná skupina je také jediná, u které se navýšil počet lidí mající problémy se splácením dlouhodobých dluhů, meziročně o 10 procent.