MicroStrategy nakupuje bitcoin. Je to prozíravost nebo výkřik do tmy?

Softwarová společnost MicroStrategy si říká o pozornost svými nákupy bitcoinu, které se podle všeho odráží v rostoucí ceně jejích akcií.

MicroStrategy je softwarová společnost, která produkuje aplikace pro firmy, mobilní aplikace a nabízí cloudové služby. Je to veřejně obchodovaná firma na burze Nasdaq.

Do médií se ale poslední dobou dostává ze zcela jiných důvodů, než je její software. Veřejně totiž oznámila, že ve velkém nakupuje bitcoin. V srpnu MicroStrategy nakoupila bitcoiny za 250 milionů dolarů, v září pak přidala další bitcoiny v ceně 175 milionů.

Celkově tedy drží tuto kryptoměnu v hodnotě 425 milionů dolarů, což je přes devět miliard korun.

Šéf MicroStrategy to vysvětluje tím, že je přesvědčen o tom, že tradiční peníze začnou rychle ztrácet na hodnotě kvůli jejich nekontrolované emisi. Věří, že ostatní firmy začnou bitcoin také nakupovat a že se časem přidají i centrální banky.

Na oba nákupy bitcoinu reagovaly akcie MicroStrategy růstem kolem 10 procent. Nastává tak paradox, kdy hodnota akcií reflektuje investiční chování softwarové společnosti namísto jejích obchodních úspěchů v činnosti, která je jádrem jejího byznysu.

Analytici poukazují na to, že příjmy společnosti klesají od roku 2013 a že se tedy může jednat o zoufalý pokus o záchranu. Navíc podle nich hrozí MicroStategy zásah ze strany regulátorů, protože pokud bude takto pokračovat, de facto by se stala nepovoleným investičním fondem.

Hodnota akcií této firmy má být odvozena z její běžné činnosti, a nikoliv z investování. Pokud by její akcie měly odrážet primárně její investiční chování, stala by se z ní investiční firma, která podléhá zvláštní regulaci.

Tak mohutné investování do bitcoinu může MicroStrategy vydělat hodně peněz, nebo také zcela položit. Čas ukáže.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru