Krádeže kryptoměn klesly v roce 2020 na polovinu

Navzdory rostoucí popularitě kryptoměn se kriminálníkům podařilo jich loni odcizit méně než v roce 2019.

Rok 2019 byl pro kryptoměnové krádeže rekordní, ztratilo se jich v celkové hodnotě přesahující 10 miliard dolarů. Největší podíl na této částce měli hacky kryptoměnových burz.

Podle Chanalysis byl rok 2020 v tomto ohledu příznivější, protože byly odcizeny kryptoměny v hodnotě pěti miliard dolarů, což představuje padesátiprocentní pokles.

Podíl kryptoměnových transakcí s nelegálním pozadím (včetně praní špinavých peněz) pak klesl z 2,1 % v roce 2019 na 0,34 % v roce 2020. V absolutních číslech to znamenalo pokles objemu nelegálních transakcí z 20 miliard na 10 miliard dolarů.

Statistiky spojené s kryptoměnovými zločiny ale nejsou jen pozitivní. V roce 2020 došlo ke trojnásobnému růstu ransomwarových útoků, kdy záškodníci dostanou obětem do počítačů programy, které zašifrují všechna data a za jejich odšifrování požadují výkupné v kryptoměnách.

Ransomwarové útoky měly v roce 2020 na svědomí 350 milionů dolarů.

Podle Chainalysis můžou za celkovým příznivým vývojem v poklesu zločinů spojených s kryptoměnami zpřísňující se opatření zejména na straně burz, protože se tak komplikuje praní odcizených peněz.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru