Úprk těžařů z Číny znamená vítaný byznys pro některé jiné země, které ho hodlají řádně využít.
Čína dala těžařům kryptoměn najevo, že už si je nepřeje na svém území kvůli tomu, jaké má jejich činnost dopady na životní prostředí prostřednictvím obrovského množství spotřebované elektrické energie.
Těžaři se proto začali stěhovat. Některé jiné země o ně taktéž ze stejných důvodů nestojí, jiné se jim snaží připravit vhodné podmínky, aby přilákali nové podnikání, a z toho vyplývající daně.
Pro těžaře Bitcoinu je samozřejmě klíčová nízká cena elektrické energie, a proto je jednou z jejich oblíbených destinací Kazachstán, zamířil tam například Canaan. V současnosti asi šest procent výkonu sítě Bitcoin pochází právě z Kazachstánu.
Jeho vláda spatřila v přílivu kryptoměnových těžařů příležitost ave snaze toto odvětví více regulovat zavedla speciální daň ve výši jednoho tenge (asi 5 haléřů) za každou kW/h použitou na těžbu kryptoměn.
Tím se trochu změní matematika těžařů a jejich ziskovost. Dá se však předpokládat, že obdobnou daň zavede víc zemí, protože dodatečné příjmy můžou také sloužit pro kompenzace v oblasti dopadů na životní prostředí.