Obavy z takzvaných stablecoinů v USA rostou, a proto se jim věnují na vládní úrovni a přemýšlí, jak omezit hrozby.
Stablecoiny jsou kryptoměny, jejichž cena není dána nabídkou a poptávkou, nýbrž je zafixována na hodnotu určité národní měny. Typicky na americký dolar, jako například největší stablecoin USDT.
Jedná se tedy o formu soukromých peněz, které mají být kryté hotovostí. Snad ve všech případech jsou ale jen částečně kryté hotovostí a dále pak dluhopisy a jinými cennými papíry. A zdaleka ne všichni emitenti stablecoinů poskytují důkazy o krytí svých tokenů, a to je problém.
Americká vláda v čele s ministerstvem financí se v první řadě obává, že nezřídka pochybné krytí některých stablecoinů může způsobit velké problémy v případě krize, kdy by je větší množství lidí chtělo směnit za hotovost.
Další obava plyne z toho, že pokud by stablecoiny doznaly masivní adopce, mohly by výrazně ohrozit pozici národní měny a oslabit možnosti vládní monetární politiky. Proto se s tak velkým odporem politiků setkala chystaná stabilní kryptoměn Facebook jménem diem.
Podle agentury Bloomberg se ministerstvo financí chystá vydat zprávu s doporučeními vládě, jak se ke stabilním kryptoměnám postavit, očekává se určitá forma regulace.
Do řešení problému se můžou zapojit i další vládní složky a úřady, ale dá se předpokládat, že výsledkem budou pravidla pro (možná nejen) stabilní kryptoměny. Zejména pro garance z hlediska jejich krytí, aby byly vždy směnitelné za skutečné peníze, když už je reprezentují.
Taková pravidla by mohla z amerického trhu vyprovodit řadu stablecoinů v čele s tetherem (USDT), které mají notorické problémy s transparentností a krytím.