Zásah brokerů proti lidem obchodujícím GME bouří i politiky

Finanční trhy si procházejí menším zemětřesením, které je důsledkem boje mezi obyčejnými investory a Wall Streetem.

Miliony drobných investorů sdružených ve skupině Wall Street Bets dokázali dostat na kolena investiční fond Melvin Capital a připravit ho o miliardy dolarů na akciích GameStop (GME).

Wall Street Bets ale nemíní skončit a dál nakupuje akcie GME, což se finančním domům zjevně nelíbí. Ve čtvrtek začali brokeři masivně omezovat obchodování nejen akcií GME, ale také dalších, jako jsou BlackBerry (BB) a AMC, které se taktéž staly předmětem nákupů ze strany Wall Street Bets.

RobinHood vybrané akcie odstranil z nabídky úplně, zatímco Interactive Brokers znemožnil nové nákupy a podobná omezení připravily TD Ameritrade a Schwab.

To vyvolalo ohromnou vlnou nevole, tato kauza se dostala už i do mainstreamových médií a začali o ní hovořit i politici.

Protože na jedné straně je sice Wall Street Bet skupina, která uměle pumpuje ceny akcií, na straně druhé nedělá nic jiného, než co dlouhodobě provozují investiční fondy a banky, které taktéž hýbou s ceny různých aktiv, jak se jim zlíbí. Ovšem když jim v tom chtějí konkurovat obyčejní lidé, brokeři jim to chtějí znemožnit omezením či úplným zastavením obchodování.

Někteří američtí politici se proto vyslovili pro vyšetřování brokerů jako RobinHood, protože považují za nepřípustné, aby drobní investoři byli takto omezování v něčem, co můžou dělat velké finanční domy. Zřejmě i v reakci na to RobinHood oznámil, že dnes znovu dovolí obchodování s akciemi GameStop, byť jen v omezené míře.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru