Potřebujeme okamžité vypořádání obchodů, brání se Robinhood v kauze GameStop

Zabránit opakování průšvihu s akciemi GameStop může podle představitelů společnosti Robinhood změna ve fungování burzovních obchodů.

Ať už jsou to akcie nebo třeba Forex, burzovní obchody zpravidla nebývají finančně vypořádané okamžitě při realizaci, ale až s určitým zpožděním, které může být den nebo dva. To je pak problematické zejména při velkých tržních pohybech.

A nenechte se zmýlit, i když jako koncoví uživatelé burzy vidíte peníze na svém účtu hned po uzavření obchodní pozice a můžete je hned vybrat, v pozadí to celé funguje jinak, fyzické vypořádání obchodů má na starost broker a jeho clearingoví partneři, a to nastává se zmíněným zpožděním.

Podle šéfa firmy Robinhood Vlada Teneva je to hlavní příčina problémů, které nastaly, když se široká veřejnost vrhnula na nákupy akcií GameStop.

Robinhood v určitou dobu pozastavil nákupy těchto a dalších akciových titulů svým klientům, a kvůli tomu musel Tenev nyní odpovídat v senátu na otázky v rámci vyšetřování této kauzy. Odmítl, že by se jeho společnost spolčila s investičními fondy.

Řekl, že hlavní důvod pro pozastavení obchodování byla finanční neudržitelnost situace pro jeho společnost. Clearingové firmy významně zvýšily požadavky na depozity peněz (na desetinásobek), které musí Robinhood učinit, aby pro něj dále vypořádávaly obchody. Robinhood proto musel narychlo shánět další kapitál, od investorů získal miliardu dolarů, aby svým závazkům dostál. Aby je udržel pod kontrolou, pozastavil obchodování vybraných akcií.

Tenev proto volá po změně celého burzovního systému, aby docházelo k vypořádání obchodů v reálném čase a kapitál nemusel být vázán na desítky hodin kvůli zpožděnému clearingu.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru