Kauza GameStop: Jak drobní investoři porazili Goliáše z Wall Streetu

Akciovými trhy hýbe kauza GameStop (GME), která ukázala, že moc Wall Streetových firem není neomezená. Alespoň zatím.

GameStop je americká firma, která prodává video hry a spotřební elektroniku. Koronavirová krize ji těžce zasáhla, protože jí dramaticky poklesly prodeje v kamenných obchodech. A protože se jedná o veřejně obchodovanou firmu (akcie GME), stala se terčem spekulací na pokles.

Hedgové fondy, jako Melvin Capital, zaujaly short (prodejní) pozice na akciích GME, a to v miliardách dolarů. Ale narazily ne nenápadného protivníka, který je udolal.

Tím protivníkem jsou obyčejní lidé, kteří investují do akcií a sdružují se v diskuzních skupinách na internetu. Tou největší skupinou v tuto chvíli je Wall Street Bets, jejíž hlavní diskuze probíhá na Redditu.

Těmto lidem se nelíbilo, jak investiční fondy dokáží ničit firmy svými velkými short obchody, a tak začali nakupovat akcie GME.

A výsledek byl ohromující v podobě několikanásobného růstu. Jen v lednu vyrostla cena akcií GameStop ze 17 dolarů na 347, tedy na dvacetinásobek.

Tento opačný vývoj investiční fondy neustály, své short (prodejní) pozice musely zlikvidovat a přišly o miliardy dolarů.

A skupina Wall Street Bets se nezastavila u akcií GME, nakupovat začala tak BlackBerry (BB), AMC Entertainment (AMC) a Eastman Kodak (KODK). Akcie si vybírá podle toho, jak na jejich pokles vsadí velké investiční fondy.

Pro americké finanční trhy to ale začíná být problém. Některé obchodní platformy začaly svým uživatelům omezovat obchodování s akciemi GME. Je tu obava, že se jedná o nelegální schéma tak zvaného pumpování ceny.

Discord dokonce zrušil diskuzní skupinu, kde skupina Wall Street Bets probírala obchody. Redditová skupina byla na chvíli uzavřena jen pro zvané, nyní je opět veřejná.

Otázkou také je, co se stane, až nakupující budou chtít vybrat zisky. Může následovat pád akcií, které byly tímto způsobem pumpovány.

Rozhodně se však jedná o velmi zajímavý úkaz, kdy se internet spojil proti Wall Streetu a porazil ho, tedy alespoň v několika málo bitvách. Jestli ale začne otevřená válka, dá se očekávat zásah regulátorů.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru