Wikipedia odmítá pokrok a nechce kryptoměny

Nadace Wikimedia si odhlasovala, že nechce přijímat příspěvky na provoz Wikipedie v kryptoměnách.

Wikipedia vede dlouhodobou debatu o kryptoměnách a přemýšlí, jak se k nim postavit. Zdá se, že je tento proces u konce, protože více než 70 procent přispěvatelů nadace Wikimedia hlasovalo proto, aby Wikipedia přestala přijímat dary v kryptoměnách.

Jako hlavní důvod je uváděn dopad kryptoměn, jako jsou Bitcoin a Ethereum, na životní prostředí, který vyplývá z jejich obrovské energetické náročnosti. I když Wikimedia uznala, že existují i kryptoměny s nižšími dopady na životní prostředí, ale dodala, že ty jsou mnohem méně používané. Dalším důvodem pro negativní postoj má být špatná pověst kryptoměn.

Je až zarážející, že moderní médium, jako je Wikipedia, může mít tak zaostalý pohled na další novou technologii. Wiki komunitě zřejmě uteklo, že je na blockchainových technologiích budován nový celosvětový finanční systém. Většina centrálních bank na světě je v nějaké fáze experimentů s digitalizací národní měny pomocí blockchainu.

Svět už tento trend nastoupil a nic ho nezastaví. Blockchain mění nejen svět financí, ale také výrobní a dodavatelské řetězce, nakládání s duševním vlastnictvím nebo třeba nakládání s osobními údaji a soukromým.

Ano, ve světě blockchainu najdeme zastaralé technologie, na kterých stojí Bitcoin a Ethereum, ale jsou tu tisíce dalších projektů, které stojí na moderních principech a jsou šetrné k životnímu prostředí. Například síť kryptoměny XRP je už dnes karbonově neutrální až negativní.

Wikipedia má šanci v rámci nových technologií podporovat ty, které jsou reálně užitečné, přínosné a ekologicky zodpovědné. Místo toho si vybírá setrvání u zastaralých bankovních finančních technologií, které jsou z velké části můžou za to, že stamiliony lidí po celém světě nemají přístup k základním finančním službám.

Blockchainové technologie podporují finanční inkluzi a demokratizují finance.

Přístup Wikipedie je jako kdyby si na začátku minulého století vybrala zůstat v dopravě u koní, protože automobily jsou moc pomalé, hlučné, nebezpečné a někteří je používají pro únik z místa trestného činu.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru