Výzkum: Regulujte stabilní kryptoměny, nebo vám přerostou přes hlavu

Dva výzkumníci z americké centrální banky a univerzity Yale publikovali upozornění před tak zvanými stable coiny.

Stable coiny jsou kryptoměny, jejichž hodnota není určována trhem, nýbrž je pevně svázána s jiným aktivem. Typicky s národní měnou, jako je americký dolar.

Největšími stable coiny v současnosti jsou tether (USDT) a USD coin (USDC). Jen těchto dvou je v oběhu jednotek v hodnotě téměř 90 miliard amerických dolarů.

Problémem stabilních kryptoměn od začátku je, že je vydávají soukromé subjekty, u nichž se míra transparentnosti značně liší. Například se ví, že tether ani zdaleka není plně krytý americkými dolary, i když každý token má pevně danou hodnotu jednoho dolaru.

Z těchto základních vlastností stable coinů vyplývají ta největší rizika. Ekonom z univerzity Yale Gary Gorton a právník americké centrální banky (FED) Jeffery Zhang společně zkoumali stabilní kryptoměny a jejich dvě největší rizika podle nich jsou, že je ne všichni akceptují jako danou hodnotu, a možnost takzvaného runu, kdy si všichni budou chtít vybrat své peníze, které ale nebudou kryté.

Podle Gortona a Zhanga je třeba začít stabilní kryptoměny regulovat, jinak můžou vládám a centrálním bankám přerůst přes hlavu. Další desetiletí nekontrolovaného růstu by z nich mohlo udělat něco tak velkého, co už by kvůli finanční stabilitě nemohly vlády nikdy nechat padnout.

A tak by v případě krachu soukromého emitenta stable coinu musely vlády z peněž daňových poplatníků zaplatit nápravu, aby eliminovaly dopady na běžné lidi.

Stable coiny podle Gortona a Zhanga připomínají divoké období z 19. století, kdy americké banky také vydávaly soukromé peníze, což vedlo ke značným problémům.

Komplexním řešením je regulace emitentů stabilních kryptoměn jako bank a emise digitální národní měny centrální bankou.

Politici k bdělosti vůči stable coinům probudil především Facebook se svojí snahou o vlastní digitální měnu diem. V tu chvíli jim začalo docházet, jak soukromá nadnárodní měna používaná v širokém měřítku může ohrozit měnovou suverenitu jednotlivých zemí a vyvolat nestabilitu.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru