Vláda USA se postavila za kryptoměny

Exekutivní příkaz amerického prezidenta Joe Bidena uznal roli kryptoměn a otevírá jim cestu k masovému použití.

Po dlouhých letech váhání se ve Spojených státech začaly hýbat kryptoměnové ledy a administrativa prezidenta udělala první krok k vytyčení jasných pravidel a podpoře inovací.

Joe Biden podepsal exekutivní příkaz, který říká, že blockchain a kryptoměny jsou inovativní technologie, které můžou změnit život k lepšímu v mnoha různých oblastech, jako je finanční inkluze, přeshraniční platby apod.

Prezident uznal, že tyto technologie tu jsou a zůstanou, proto je třeba se jim věnovat s náležitou pozorností a připravit jim půdu pro udržitelný a zodpovědný rozvoj.

Uložil proto různým státním orgánům, aby začaly na pravidlech pro kryptoměny pracovat a zabývaly se také možností digitalizace amerického dolaru ve formě CBDC, tedy digitální měny vydanou centrální bankou. Čas na to vymezil 180 dní, tedy půl roku.

Jako hlavní cíle nových pravidel pro kryptoměny stanovil:

  • Ochrana investorů, spotřebitelů a firem.
  • Ochrana americké a globální finanční stability a mitigace rizik.
  • Zamezení nelegálního financování a mitigace národních bezpečnostních rizik vyvolaných nelegálním používáním digitálních aktiv.
  • Podpora amerického vedení v oblasti technologií a ekonomické konkurenceschopnosti s cílem posílit americkou vůdčí roli v globálním finančním systému.
  • Podpora rovného přístupu k bezpečným a dostupným finančním změnám.
  • Podpora technologického pokroku, aby byl zajištěný zodpovědný vývoj a použití digitálních aktiv.
  • Výzkum americké digitální měny vydanou centrální bankou (CBDC).

Exekutivní příkaz také vyzývá k pohledu, který zahrnuje klimatické cíle. Jde tu o kryptoměny, jako bitcoin a ether, které jsou těžené a spotřebovávají obrovské množství elektrické energie.

Krypto komunita vnímá Bidenův exekutivní případ pozitivně, ale většina připomíná, že je třeba záměry přetavit ve skutečné kroky a opatření, především tedy v legislativu, která připraví kryptoměnám pevnou půdu pod nohama. Protože ta zatím v USA stále schází.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru