Venezuela vydá digitální bolívar a ukrojí mu šest nul

V rámci boje s hyperinflací se Venezuela chystá změnit hodnotu své měny bolívar a nabídnout její digitalizovanou verzi.

Centrální bankou vydaná digitální měna (CBDC) je předmětem studií a testů v desítkách zemích. Mezi nejpokročilejší v tomto ohledu patří Čína, kde už probíhají testy s digitálním jüanem.

Venezuela se rozhodla postavit se do čela tohoto vývoje a už v říjnu vydá digitální bolívar. Není zřejmé, jaké technologie bude využívat a jak komplexní bude infrastruktura, na které bude postaven.

Venezuelská centrální banka nicméně uvedla, že bude možné provádět převody digitálního bolívaru prostřednictvím textových zpráv (SMS) v mobilních zařízeních. A vyzvala občany, aby digitalizovanou národní měnu používali.

Zásadním opatřením spojeným s emisí digitálního bolívaru je také úprava jeho hodnoty. Dojde k odstranění šesti nul. Jinak řečeno, co dřív byl milion bolívarů, bude po reformě jeden bolívar.

Venezuelskou národní měnu trápí hyperinflace, jen za poslední rok je její výše odhadována na více než 2500 procent. V mnoha případech má proto preferenci pro běžné transakce americký dolar.

Úprava hodnoty bolívaru není pro Venezuelu novinkou, od roku 2008 vláda odstranila už osm nul. Kritici těchto kroků namítají, že to není řešení příčin rychlé ztráty hodnoty měny, ale pouze úprava následků.

Venezuela už v minulosti pracovala s technologiemi vycházejícími s kryptoměn, když v roce 2018 vydala měnu s názvem petro ve snaze obejít mezinárodní sankce. Podle očekávání se ale i ta stala předmětem zákazu ze strany zahraničních vlád v čele s USA.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru