Velký propad kryptoměn potvrdil, že trhům dominují spekulace

Bitcoin bude příští rok slavit deset let, ovšem ani dekáda nestačila na to, aby kryptoměny dospěly na úroveň jiných podkladových aktiv.

Trhy s kryptoměnami byly dlouhé roky relativně pomalé, dokud loni na jaře nenastoupily k masivnímu růstu, který vyvrcholil letos v lednu, když celková tržní kapitalizace dosáhla 816 miliard dolarů. Následně se ale během několika týdnů propadla na méně než polovinu, dnes byla pod hranicí 400 miliard.

V médiích a diskuzních fórech se proto množí závěry o tom, co tento propad způsobilo, hovoří se o negativních zprávách v souvislosti s regulací v různých zemích, o falešných negativních zprávách z Indie, o pravděpodobně nekryté kryptoměně tether a jejím zneužívání pro pumpování bitcoinu a dalších věcech.

Realita je ovšem jiná. Uplynulý rok na kryptoměnách ukázal, že se ceny hýbou na první pohled naprosto neracionálně, dobré a špatné zprávy mají poměrně malý vliv, trhy táhne jiná síla. Je to vidět i na tom, že se při větších pohybech, jako je současný pohyb, hýbou skoro všechny kryptoměny stejně.

To je jako kdyby se úplně stejně hýbaly ceny akcií například Googlu, Coca-Coly, Airbusu a Komerční banky. Nedávalo by to žádný smysl.

U kryptoměn se to děje, protože na trzích dominují ryze spekulativní obchody, nikoliv reálná poptávka a nabídka založená na reálných potřebách. A jelikož jsou trhy poměrně málo likvidní, může s nimi velký kapitál relativně snadno manipulovat. A to se také děje.

Ceny kryptoměn se v současnosti hýbou tak, jak se hýbou, prostě protože se tak rozhodly tak zvané velryby. Usnadňuje jim to nejen nízká likvidita, ale také skutečnost, že většina kryptoměn je k ničemu a nikdy za sebou nebude mít reálnou poptávku, protože nemá žádné reálné použití. Snadno s sebou tedy strhnou i malé spekulanty.

Kryptoměny jsou ovládané velkými spekulanty, a to se nezmění, dokud nepřijde skutečná poptávka po měnách, které mají reálné využití. Takové kryptoměny existují už dnes, ale jejich nasazení je stále v počátcích, a proto jsou zatím ještě pořád vydané na pospas spekulantům.

Nemá tedy smysl dělat technickou analýzu grafů nebo krátkodobé obchody na základě zpráv. Ty o směru pohybů ceny nerozhodují. Řadovým spekulantům nezbývá, než držet delší dobu, a to pouze s penězi, které si můžou dovolit ztratit, protože nikdo nemůže s jistotou říct, jak to všechno dopadne.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru