V USA vznikl návrh zákona, který stabilní kryptoměny klasifikuje jako cenné papíry

Pokud ve Spojených státech projde schvalovacím procesem nový zákon o stabilních kryptoměnách, může nastat menší zemětřesení.

Kontroverze kolem plánované digitální měny Facebooku libra jsou jen vyvrcholením dlouhodobých problémů se stabilními kryptoměnami. Tyto tak zvané stablecoiny totiž nejsou kryptoměny v pravém slova smyslu, nemají vnitřní hodnotu, jsou pouhým závazkem emitenta vyplatit určitou hodnotu.

A že stablecoiny jsou problematické, ukazuje dlouhodobě tether, který je z nich sice největší, ale není plně krytý americkými dolary, jak jeho emitent dlouhodobě tvrdil.

Libra Facebooku by čelila stejným výzvám, bylo by nutné důvěřovat Facebooku a dalším členům Asocicace Libra, protože samotná měna by byla jen závazkem určitých společností. A právě důvěra je něco, s čím má Facebook dlouhodobě problémy.

V reakci na rozmach stablecoinů připravila poslankyně za Demokratickou stranu Sylvia Garciová návrh zákona, který by tyto digitální měny, jejichž hodnota je pevně svázána s určitými aktivy, klasifikoval jako cenné papíry.

Pokud bude zákon schválen, vyvolalo by to jistě velké vlny, protože minimálně v USA by zřejmě většina stablecoinů zmizela z kryptoměnových burz.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru