V USA se opět přou o status kryptoměn

Ve Spojených státech vrcholí debata o kryptoměnách, tentokrát se jí účastní všichni dotčení vysocí představitelé.

Spojené státy zatím stále nemají jasnou legislativu, která by stanovila rámec pro kryptoměny. O to, jak je regulovat, se vedou spory. Regulační úřad SEC stále používá zastaralý Howeyho test, aby určil, co je a co není cenný papír.

A pod novým ředitelem Garym Genslerem podle všeho chce pod svůj dohled získat co nejvíce kryptoměn a kryptoměnových burz. Gensler prohlásil, že v kryptoměnách je jasno a že se ví, jak s nimi z pohledu zákonů nakládat.

Na druhé straně ale dva komisaři jeho úřadu (Peirce a Rosman) veřejně prohlásili, že v kryptoměnách stále není jasno a že jejich tvůrci tápou a hádají na základě akcí SEC, co má jaký status.

Do debaty se nově zapojil také komisař komoditního regulátora CFTC, který oponuje SEC a říká, že je to právě CFTC, kdo má mít dohled nad kryptoměnami.

Vrchol debaty pak zaznívá na půdě kongresu, kde je připraveno už několik návrhů různých zákonů, které vymezují pravidla pro kryptoměny. Některé vznikly už za předchozí vlády, nově je tu také zákon z dílny Dona Beyera, který svojí komplexností a náhlým představením mnohé překvapil.

Zatím ale žádný zákon nemá jasnou podporu napříč politickým spektrem, takže není jasné, kdy už se USA konečně dočkají legislativy specifické pro kryptoměny.

Americká kryptoměnová komunita je teď spíš soustředěna na nový masivní zákon o investicích do infrastruktury ve výši jednoho bilionu dolarů. Do něj byla totiž vsazena pasáž o reportování kryptoměnových transakcí, která podle mnohých zavádí až nesplnitelné povinnosti pro téměř všechny poskytovatele kryptoměnových služeb.

Vznikla tedy snaha o úpravu znění této pasáže zákona. Samostatný zákon o kryptoměnách se dostane na řadu až později.

Je nevyhnutelné, že ať už se postaví USA ke kryptoměnám jakkoliv, bude to mít na trhy významné dopady.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru