V sázce je budoucnost peněz, říká ECB v reakci na plánovaný start libry Facebooku

Facebook se podle všeho chystá spustit svoji digitální měnu libra začátkem příštího roku, což vyvolává značné obavy u Evropské centrální banky.

Facebook přišel se svými plány na vlastní digitální měnu už před rokem, ale kvůli odporu regulačních úřadů a politiků ji zatím nedokázal spustit.

Libra původně měla být digitální měna se stabilní hodnotou a krytá košíkem různých aktiv, jako jsou fiat měny a vládní cenné papíry. Jak byl Facebook pod politickým tlakem nucen přehodnotit své plány, vymyslel, že by vydal sérii stabilních digitálních měn, přičemž by každá byla vázána na jinou národní měnu.

Podle Financial Times se teď Facebook chystá spustit v lednu příštího roku projekt Libra v pozměněné podobě, kdy bude jeho digitální měna vázaná na a krytá pouze americkým dolarem. Což by z ní udělalo ekvivalent stabilních kryptoměn, jako je tether.

Člen bankovní rady Evropské centrální banky Fabio Panetta v tom vidí vážnou hrozbu. Stabilní digitální měny jsou v masovém měřítku podle něj nebezpečné, protože by mohly začít suplovat národní měny vydané centrálními bankami.

„Mohlo by to ohrozit měnovou suverenitu, pokud by v důsledku toho soukromé peníze – stablecoiny – ve velkém měřítku nahradily suverénní peníze jako platební prostředek,“ uvedl.

Panetta vidí nebezpečí stabilních digitálních měn také v tom, že by byly rizikovější z hlediska důvěry vůči emitentovi (soukromá firma), likvidity a náchylné na tak zvané runy, kdy se lidé snaží najednou vybrat velké množství peněz.

ECB proto musí podle něj vyvinout a vydat digitalizované euro, aby mohlo soukromým digitálním měnám konkurovat.

„V sázce není nic menšího než budoucnost peněz. Jak se soukromé peníze digitalizují, je třeba předělat také suverénní peníze. Vyžaduje to, aby peníze vydané centrální bankou byly neustále k dispozici, samozřejmě ve formě hotovosti, ale potenciálně také jako digitální euro,“ dodal.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru