V podvodném pumpování kryptoměn se točí miliardy

Podle zprávy listu Wall Street Journal jsou tak zvaná pump and dump schémata na kryptoměnách velice aktivní a obchodují velké objemy peněz.

Pump and dump spočívá v umělém vyhnání ceny kryptoměny nahoru a následném rychlém prodeji se ziskem. Využívají se k tomu relativně málo likvidní kryptoměny a veřejnost, která se přidá pozdě a prodělá.

Strůjci těchto podvodů dávají obchodní signály v rámci uzavřených skupin na Telegramu a podobných sítích, přičemž sami danou kryptoměnu nakoupí s předstihem, a teprve následně vydají signál ostatním, aby investovali a vyhnali cenu nahoru.

Peníze na těchto manipulacích vydělávají samozřejmě organizátoři, většina ostatních naskočí do pohybů pozdě a prodává se ztrátou, když cena klesá.

V prvním pololetí se přes pump and dump protočilo 825 milionů dolarů, což je více než 17 miliard korun. Manipulacím se věnují desítky různých skupin.

A i když se organizátoři a účastnici těchto skupin brání tím, že kryptoměny nejsou regulované, a tudíž ani tyto manipulace nejsou zakázané, americký regulátor CFTC dal už dříve najevo, že je opačného názoru, a dokonce vyhlásil odměny za informace vedoucí k odhalení těchto skupin.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru