V Austrálii stíhají propagátora Bitconnectu

Případ podvodu Bitconnect ukazuje, že za mřížemi můžou skončit nejen strůjci samotných podvodů, ale také ti, kdo jim dělají reklamu.

Bitconnect byl jeden z největších kryptoměnových podvodů v historii. Jednalo s o klasické Ponziho schéma, které se za kryptoměny jen schovávalo. Lidé v něm přišli o více než 2,5 miliardy amerických dolarů. Konec nastal v lednu 2018.

Stejně jako všechny ostatní pyramidové podvody tohoto typu byl i Bitconnect závislý na přísunu nových vkladů. Kdo dokázal do systému přivést nové lidi, byl za to odměňován provizemi, což vytvořilo síť propagátorů, kteří naháněli nové a nové oběti do systému. Byly jich plné sociální sítě.

Když Bitconnect splasknul, řada těchto propagátorů zmizela, což ale nezabránilo vlně odporu veřejnosti, která byla do tohoto podvodu přivedena právě jimi.

Jedním z takových propagátorů byl v Austrálii Louis Anthony Bigatton, který se nyní dočkal obvinění a hrozí mu trest odnětí svobody. Na doporučení finančního regulátora ASIC byl obviněn z klamavých tvrzení ovlivňující účast v trzích, provozování nepovolené investiční služby a poskytování nepovolených finančních služeb.

Bigattonovi hrozí odnětí svobody až 10 let. Kromě toho už dostal zákaz poskytovat finanční služby po dobu sedmi let.

Tento případ ukazuje, že aktivní účast v investičních podvodech je velmi nebezpečná nejen z pohledu investovaných peněz. Programy typu Bitconnect jsou zjevně podvodné, a kdo jim pomáhá v rozmachu, vystavuje se riziku postihu.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru