Guvernérka americké centrální banky Lael Brainardová je přesvědčená, že okolnosti nutí Spojené státy vydat dolar v digitalizované podobě.
Většina centrálních bank na světě studuje potenciál digitalizovaných národních bank (CBDC), přičemž řada zemí v čele s Čínou je už ve fázi prototypů a testování. Evropská unie je ve fázi pokročilé studie.
Digitalizovaná národní měna má řadu výhod. Jelikož ji vydává centrální banka, má plnou důvěru, zůstává pod kontrolou hlavní finanční instituce země, umožňuje rychlé a transparentní převody, může dostat peníze k lidem bez bankovních účtů a tak dále.
Spojené státy však zatím stále váhají s emisí digitalizovaného dolaru, což je podle Brainardové chyba.
„Dolar je v mezinárodních platbách velmi dominantní, a pokud ostatní hlavní jurisdikce ve světě budou mít digitální měnu – CBDC – a Spojené státy nikoliv, tak to prostě nedokážu pochopit. To podle mě nevypadá jako udržitelná budoucnost,“ uvedla pro Reuters.
USA nutí do vydání digitalizovaného dolaru nejen zahraniční konkurence, ale i hrozba soukromých stabilních kryptoměn. Podle Brainardové by totiž mohly fragmentovat americký finanční systém, pokud je začnou lidé masově používat z důvodu absence státní digitální měny. Což se může stát, protože digitalizace plateb je prakticky nevyhnutelná, je jen otázkou, kdo bude jejím dodavatelem.
Americká centrální banka studuje možnost vydat digitální dolar, své první závěry má zveřejnit v září.
Národní digitální měny vznikají v rámci inspirace kryptoměnami, které do světa digitálních financí přinesly řadu výhod.