USA chtějí zakázat firmám typu Facebook emisi digitálních peněz

Ve Spojených státech vznikl návrh zákona, podle kterého by velké technologické firmy nesměly vydávat vlastní digitální peníze.

Plány Facebooku na vlastní digitální měnu libra stále vyvolávají vlny. Ihned po jejich oznámení se vládní představitelé v řadě zemí celého světa vyjádřili proti, zatímco v USA už dokonce připravují zákon, který by plány Facebooku zarazil.

„Velká užitková platforma nesmí vydat, udržovat nebo provozovat digitální aktivum, jehož účelem je široké použití jako prostředku směny, účetní jednotky, uchovatele hodnoty nebo jakékoliv podobné funkce definované bankovní radou FEDu (centrální banka),“ stojí v návrhu zákona, který pochází z Demokratické strany.

Podle agentury Reuters, která s touto informací přišla, ale zákon zřejmě narazí u Republikánů, takže jeho schválení není jisté.

Vládám a politikům obecně na plánech Facebooku vadí skutečnost, že by libra představovala privátní měnu, nad níž by nebyla demokratická kontrola a jež by mohla ochromit nástroje monetární politiky.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru