Umění digitalizované do blockchainu se prodává za miliony korun

Spolu s kryptoměnami rostou v poslední době i tak zvané NFT, což jsou unikátní blockchainové tokeny nesoucí určité předměty.

The Rarest PepeNFT neboli non-fungible token není nic nového, v kryptoměnových sítích je tento zvláštní typ tokenu možné používat už řadu let.

Do NFT můžete uložit cokoliv v digitalizované podobě, třeba obrázek, video nebo zvukový záznam. A lidé to také dělají. Každý NFT je unikátní a nedělitelný. Pozoruhodné je, jak se NFT prodávají za čím dál větší peníze.

V posledních dnech se prodaly kousky za více než 300 tisíc dolarů, tedy více než šest milionů korun. Konkrétně jedno video od umělkyně Grimes se ve formě NFT prodalo za 389 tisíc dolarů, zatímco prostý obrázek Homera Simpsona zkříženého s žabákem Pepem nesoucí název Homer Pepe se prodal za 320 tisíc dolarů.

Vlastník takového NFT pak má jistotu, že má unikátní digitální předmět, který nikdo nemůže zkopírovat, protože je uložený v blockchainu. Také je neodcizitelný, pokud vlastník dobře ochrání svůj soukromý klíč.

Zdá se, že se trh s NFT stává vysoce spekulativním. Ale podle všeho jsme teprve na začátku. Pravý boom NFT se očekává, až budou fungovat online tržiště s herními předměty napříč různými video hrami.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru