U digitálního eura chtějí lidé hlavně soukromí transakcí, ukázal průzkum

0

Průzkum Evropské centrální banky (ECB) ukázal, že jsou Evropané ochotní obětovat některé funkce digitální měny ve prospěch zachování soukromí.

ECB spustila veřejnou konzultaci na téma digitálního eura v loňském roce a nyní zveřejnila její výsledky. Průzkumu se nejvíce zúčastnili Němci, následováni Francouzi a Italy.

Co se týče vlastností digitální měny, nejčastěji požadovaná funkce bylo zachování soukromí, vyjádřilo se pro ni 43 procent respondentů.

Ostatní funkce, které jsou samotnou podstatou digitalizace měny, jako bezpečnost, snadné přeshraniční platby a nízké náklady transakcí, se umístily až za soukromým.

„Většina občanů ze vzorku se vyjádřila pros soukromí, i když by omezilo použitelnost offline transakcí a další inovativní služby, nebo dokonce obojí, online a offline funkce,“ uvedla ECB.

Zachování soukromí transakcí jde proti transparentním platbám, které usnadní odhalování nelegální činnosti. Evropská centrální banka má tedy nad čím přemýšlet.

O zavedení digitalizované verze eura zatím nerozhodla, ale měla by tak učinit letos. Pokud rozhodne o jejím zavedení, celý proces může podle ní trvat až čtyři roky.

Digitalizace měn a plateb se však zdá nevyhnutelná, například Čína svůj digitalizovaný juan už testuje s veřejností.