U digitálního eura chtějí lidé hlavně soukromí transakcí, ukázal průzkum

Průzkum Evropské centrální banky (ECB) ukázal, že jsou Evropané ochotní obětovat některé funkce digitální měny ve prospěch zachování soukromí.

ECB spustila veřejnou konzultaci na téma digitálního eura v loňském roce a nyní zveřejnila její výsledky. Průzkumu se nejvíce zúčastnili Němci, následováni Francouzi a Italy.

Co se týče vlastností digitální měny, nejčastěji požadovaná funkce bylo zachování soukromí, vyjádřilo se pro ni 43 procent respondentů.

Ostatní funkce, které jsou samotnou podstatou digitalizace měny, jako bezpečnost, snadné přeshraniční platby a nízké náklady transakcí, se umístily až za soukromým.

„Většina občanů ze vzorku se vyjádřila pros soukromí, i když by omezilo použitelnost offline transakcí a další inovativní služby, nebo dokonce obojí, online a offline funkce,“ uvedla ECB.

Zachování soukromí transakcí jde proti transparentním platbám, které usnadní odhalování nelegální činnosti. Evropská centrální banka má tedy nad čím přemýšlet.

O zavedení digitalizované verze eura zatím nerozhodla, ale měla by tak učinit letos. Pokud rozhodne o jejím zavedení, celý proces může podle ní trvat až čtyři roky.

Digitalizace měn a plateb se však zdá nevyhnutelná, například Čína svůj digitalizovaný juan už testuje s veřejností.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru