Na trhy s digitálními měnami přitékají miliardy dolarů

0

Dlouho očekávaný boom blockchainových technologií zřejmě začal v letošním roce, digitální měny prudce posilují.

Když v roce 2009 vznikl Bitcoin, byl pouhou zajímavostí a svým způsobem hračkou pro nadšence. A neměl takřka žádnou hodnotu. Jeho technologie blockchain však s postupem času zaujala mnoho lidí a dnes už téměř celý svět uznává, že změní budoucnost.

Jedná se o decentralizovanou technologii s distribuovanou databází, která využívá k zabezpečení kryptografii. Využít ji lze nejen v oblasti placení a financí obecně, ale pro jednoznačnou a nepadělatelnou identifikaci téměř jakéhokoliv vlastnictví, a to s relativně velmi nízkými náklady.

Podíl bitcoinu dlouhodobě klesá.

Z těchto důvodů byl blockchainovým technologiím předpovídán boom, který mnozí očekávali už v roce 2016. Jak se ale zdá, v pravé podobě nastal až letos.

Protože zatímco na konci loňského roku měla celková tržní kapitalizace digitálních měn monitorovaných v rámci Coinmarketcap.com hodnotu 17,64 miliardy dolarů, dnes už je to více než 52 miliard. To znamená ztrojnásobení během necelých pěti měsíců.

Přitom dominance bitcoinu, navzdory pokračujícímu růstu jeho hodnoty, postupně klesá, nově se jeho podíl na trhu dostal pod 50 procent.

Blockchain v původní či modifikované formě dnes využívají stovky kryptoměn a bitcoin se z nulové hodnoty vyšplhal na dnešních zhruba 1700 dolarů.

Zdatně mu sekundují Ripple, který se prosazuje zejména v bankovnictví, a Ethereum. Vedle nich existuje celá řada dalších nadějných projektů na praktické využití blockchainu, přičemž hodnoty příslušných digitálních měn stoupají o stovky nebo dokonce tisíce procent za relativně krátkou dobu. Trh s kryptoměnami je ale stále velmi mladý, a tak nejsou výjimkou velké pohyby oběma směry, tedy nahoru i dolů.