Stabilní kryptoměna svázaná s hodnotou thajského bahtu je podle tamní centrální banky nelegální.
Stabilní kryptoměny neboli stablecoiny existují už řadu let a těší se značné oblibě. Jedná se o kryptoměny, které jsou pomocí různých mechanismů udržované na určité hodnotě, která se zpravidla rovná nějaké národní měně, jako je americký dolar nebo euro.
Jedna jednotka takové měny je vždy rovna jedné jednotce národní měny, se kterou je svázána. Největší stabilní kryptoměnou je tether (USDT), který je svázaný s hodnotou amerického dolaru.
Platforma Terra nyní vydala digitální baht (THT) ve formě stablecoinu, což je pro Thajsko historický milník. Ovšem ten se nelíbí tamní centrální bance, která ho považuje za nelegální. Podle ní porušuje zákon o národní měně.
Centrální banka varovala občany Thajska, že THT s sebou nenese žádné záruky ani ochranu a že pro jeho uživatele může být nebezpečný. Zároveň vyjádřila obavy, že THT by mohlo fragmentovat thajský měnový systém a uškodit národní měně vydávanou centrální bankou.
Kromě thajské stabilní kryptoměny vydala platforma Terra také stablecoin svázaný s americkým dolarem TerraUSD a korejským wonem (TerraKRW).
Různé centrální banky po celém světě v minulosti už vyjádřily obavy ze stabilních kryptoměn a ozvaly se hlasy volající po jejich regulaci. Thajská centrální banka je ale první na světě, která tento typ kryptoměny označila za nelegální.
Je možné, že další centrální banky budou následovat, protože stablecoiny skutečně můžou ohrozit měnovou suverenitu jednotlivých zemí.