Kontroverzní stabilní kryptoměna tether (USDT) se dočkala další masivní emise nových jednotek a stoupá žebříčkem digitálních měn.
USDT neboli tether vázaný na americký dolar je zdaleka největší stablecoin neboli stabilní kryptoměna. Její hodnota se rovná jednomu dolaru a každá jednotka této kryptoměny by měla být krytá jedním americkým dolarem uloženým v bance.
Ale není, přiznal to sám Tether, když se musel zodpovídat soudu z obvinění z manipulace s kryptoměnovými trhy. Dlouhou dobu tvrdil opak, ale odmítal nezávislé audity, takže došlo jen na potvrzení podezření.
Existuje řada analýz, které mají ze velmi pravděpodobné, že je tether využíván pro manipulování s kryptoměnovými trhy. iFinex, který provozuje tether a burzu Bitfinex, si podle těchto analýz vydává nové jednotky své stabilní kryptoměny podle potřeby, aby mohl pumpovat trhy.
A emise nových tetherů se zrychluje, jen od začátku letošního roku se počet jednotek více než zdvojnásobil, v posledních dnech jich přibyly více než dvě miliardy, takže se celková emise skokově zvýšila o 38 procent! Z pohledu tržní kapitalizace tak USDT útočí na třetí pozici XRP.
Když byl loni počet tetherů v oběhu zhruba jen třetinový, už tehdy byly kryté jen ze 74 procent. Proto lze jen těžko uvěřit, že ze dne na den někdo složil do banky více než dvě miliardy dolarů, aby byla krytá poslední emise nových tokenů.
Tether už dva roky nenechal nezávisle auditovat své finance, a proto v návaznosti na zmíněné přiznání před soudem nezbývá než předpokládat, že kryptoměna tether stále není v plné míře krytá dolary.
Může se tedy jednat o nebezpečnou bublinu, která může spektakulárně prasknout, pokud větší množství lidí bude chtít směnit tethery za skutečné dolary. Vyvolalo by to další zemětřesení na kryptoměnových trzích.