Telegram ruší miliardové ICO a kryptoměnu GRAM

Kontroverzní kryptoměnové plány Telegramu jsou u konce, oficiálně kvůli tlaku amerického regulátora SEC.

Telegram coby komunikační platforma spustil v roce 2018 předprodej vlastní kryptoměny GRAM a od investorů vybral 1,7 miliardy dolarů, tedy více než 40 miliard korun. Bylo to vůbec největší ICO v historii kryptoměn.

Ovšem než vůbec stihl uvést svůj blockchainový projekt do plného provozu, objevily se první kontroverze. Telegram totiž oznámil, že svoji kryptoměnu neimplementuje do své komunikační platformy.

To bylo pro většinu investorů zklamáním, protože ti spoléhali na to, že růst hodnoty GRAMu zajistí právě používaní četnou uživatelskou základnou Telegramu.

Na prodej kryptoměny Telegramu se navíc podíval americký regulátor SEC a obvinil ho z neregistrovaného prodeje cenného papíru. Vznikl tak spor, ve kterém se Telegram bránil požadavkům amerických úřadů, odmítal vydat všechny dokumenty a klasifikaci cenného papíru.

Nakonec zvítězil regulátor, protože Telegram oznámil, že od své kryptoměny a blockchainového projektu zcela ustupuje. Blockchain TON prý možná převezme nějaká třetí strana, ale Telegram s ní nebude spojený.

Telegram nabídl, že investorům vrátí buď 72% procent jejich peněz hned, nebo 110 % za rok.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru