SWIFT se otevírá blockchainovým platformám

Bankovní systém mezinárodních plateb SWIFT uznal roli blockchainových technologií a dávám jim prostor v rámci svého GPI.

SWIFT si dlouhou dobu myslel, že je jeho systém mezibankovních zpráv, který se v oblasti mezinárodních finančních převodů po desítky let prakticky neinovoval, stále v pořádku. Konkurenční technologie z oblasti blockhainu proto ignoroval.

Když ovšem jeho klienti začali slyšet na nabídku Ripplu rychlejších, levnějších, bezpečnějších a bezchybných mezinárodních plateb, SWIFT byl nucen inovovat. Výsledkem je jeho GPI (Global Payments Innovation), které postupně implementuje u klientských bank.

GPI je ale jen částečným vylepšení dosavadních systémů, navíc vůbec neřeší likviditu, a tak blockchainová konkurence má stále navrch. SWIFT se rozhodl jí raději dát prostor, než ji blokovat, čímž se snaží odvrátit konec své dominance.

Nejdříve začal testovat integraci GPI s blockchainovou platformou Corda od R3 a nyní oznámil, že GPI otevírá i ostatním blockchainovým projektům. Ty tak můžou pro platby implementovat řešení SWIFTu.

Otázkou je, jak trvalé řešení to může být, když blockchainové platební systému nabízejí okamžité převody a řešení likvidity, což SWIFT stále neumí.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru