Staking kryptoměn nabízí poměrně vysoké zhodnocení – o co se jedná a jak na to

Začátek roku se zdá být ve znamení kryptoměn, které fungují na principu proof of stake. Je to udržitelný trend?

Možná jste si v posledních dnech a týdnech všimnuli, že méně známé kryptoměny jako Icon, Wanchain nebo Aion velmi rychle rostou na hodnotě. O tom, co stojí za jejich růstem, můžeme jen spekulovat, ale mají jeden společný jmenovatel, a tím je proof of stake.

Co je proof of stake

První vlna kryptoměn počínaje bitcoinem používá pro potvrzování transakcí koncept proof of work (PoW), kdy dochází k takzvanému těžení transakcí při řešení složitých výpočetních úloh počítači. Předpoklad je ten, že když investujete peníze do hardwaru a elektrické energie, nechcete je vyhodit z okna a budete transakce potvrzovat poctivě, za což se vám dostane odměny.

Jenomže s postupem času se tento koncept ukázal jako neudržitelný, protože je obrovsky náročný na zdroje, síť Bitcoin spotřebuje za rok stejné množství elektrické energie jako celá Česká republika. Navíc to nezaručuje bezpečnost, protože kdo si nakoupí dostatečný hardwarový výkon a ovládne 51 % výkonu sítě, může začít přepisovat historii transakcí.

StakingTyto problémy řeší jiné koncepty potvrzování blockchainových transakcí. Například XRP má svůj vlastní Consensus algoritmus, který výše uvedené nedostatky eliminuje.

Jinou odpovědí je tak zvaný proof of stake (PoS) koncept. Ten staví na tom, že ti, kdo potvrzují v rámci sítě kryptoměny transakce, ručí za svoji poctivost tak, že dají v sázku určitý obnos dané kryptoměny. Když budou nepoctiví, jejich trestem bude ztráta těchto peněz.

Stejně jako u proof of work jsou i u proof of stake „těžaři“ odměňováni za poctivé potvrzování transakcí novými jednotkami kryptoměny.

U proof of stake se nyní odměny pohybují mezi 2 a 62 % ze vsazené částky za rok, což je samozřejmě velmi lákavé. Přehled kryptoměn, které proof of stake používají, včetně dalších informací o odměnách, najdete například na Staking Rewards.

Většinou kdokoliv, kdo danou kryptoměnu vlastní, ji může vsadit na potvrzování transakcí a inkasovat úrok. Odměny jsou vypláceny už po několika dnech, a není tedy třeba čekat celý rok. Vsazená částka je časově uzamčena na pár dní až týdnů, pak lze celý proces opakovat.

Jak na staking kryptoměn

Každá kryptoměna má svá specifika, a proto pokud chcete provozovat krypto staking, musíte si u každé z nich zjistit, jak funguje.

V první řadě musíte danou kryptoměnu vlastnit. Pokud ji ještě nemáte, musíte ji koupit na burze.

Staking pak lze většinou provozovat v rámci oficiální peněženky kryptoměny. Takže si instalujete peněženku, převedete do ní svoji kryptoměnu a zvolíte funkci stakingu. Vyberete subjekt, kterému věříte, že je poctivý, a dáte k dispozici svoji kryptoměnu v rámci stakingu. Vždy je třeba si nastudovat proces pro každou kryptoměnu zvlášť, protože někdy nemusí stačit jen zvolit staking, může být pak ještě třeba zvlášť delegovat svá hlasovací práva.

Pak už jen čekáte na připisování odměn (někdy je musíte kliknutím stáhnout do své peněženky) a vypršení období, na které je vaše kryptoměna v rámci stakingu uzamčena (několik dní až týdnů).

Následně můžete samozřejmě vše znovu vsadit v rámci stakingu, a v podstatě tak dosáhnout ještě větších zisků díky složenému úrokování.

Rizika stakingu kryptoměn

Když se podíváte na přehled kryptoměn, u kterých můžete provozovat staking, v některých případech uvidíte úrokovou sazbu přes 50 % za rok. To může být na první pohled jasná volba, ale pozor.

Hlavní riziko stakingu totiž spočívá v tom, že danou kryptoměnu musíte nakoupit, abyste mohli její staking provozovat. A ceny kryptoměn jsou velmi volatilní, takže se může stát, že pak její cena klesne.

Takže i když vám například staking vynese 50 % za rok, pokud cena kryptoměny klesne o 80 % vůči vašemu nákupu, stejně budete ve ztrátě.

U stakingu je tedy třeba také pečlivě hodnotit, jakou kryptoměnu nakupuje, úroková sazba nemůže být jediné kritérium. Jste tedy na tom podobně jako běžný investor do kryptoměn, v první řadě si musíte vyhodnotit každý projekt z pohledu jeho užitku, týmu lidí, potenciálu a tak dále.

Protože staking vám nakonec bude rozmnožovat kryptoměnu, kterou držíte, takže nechcete držet a rozmnožovat něco, co poletí dolů.

Je tedy třeba opatrnosti a nenechat se unést tím, že zrovna teď něco letí nahoru. Cenový nárůst může být dán kombinaci reálné poptávky a poptávky dané stakingem, někdy to ale může být jen bublina, která rychle splaskne.

Pokud nějaká kryptoměna neřeší žádný skutečným problém, je jen spekulativním aktivem a nabízí vysokou úrokovou sazbu za staking, je pravděpodobné, že po strmém výletu nahoru bude následovat rychlý pád.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru