Stabilní kryptoměny nejsou kryté jen měnami, což je dostává do hledáčku SEC

Zatímco provozovatelé různých stable coinů na sebe ukazují prstem, regulační úřad SEC si na ně už brousí zuby.

Velké stabilní kryptoměny, jako USDT, USDC nebo PAX jsou svázané s americkým dolarem. Hodnota jednoho tokenu má být vždy rovna jednomu dolaru.

V minulosti proto panovalo přesvědčení, které bylo živeno provozovateli stable coinů, že každý token takové kryptoměny je krytý jedním americkým dolarem uloženým v bance. Ale to byl zásadní omyl, zejména u tetheru (USDT), který je tímto způsobem krytý jen zlomkem.

Jak se ale ukazuje, zřejmě žádná stabilní kryptoměna (z těch nealgoritmických) není kryta v poměru jedna ku jedné národní měnou, s jejíž hodnotou je svázána. Třeba provozovatelé USDC přiznali, že jen 61 % jejich stabilní digitální měny je kryto hotovostí a jejími ekvivalenty.

V případě Paxosu je to prý 96 %, a proto si jeho provozovatelé dovolují kritizovat USDC a Tether. Ale to nakonec může být jedno, protože regulační kladivo asi dopadne na všechny.

Nový šéf regulačního úřadu SEC Gary Gensler totiž prohlásil: „Nenechte se zmýlit, je jedno, jestli je to akciový token, token se stabilní hodnotou krytý cennými papíry, nebo jakýkoliv jiný virtuální produkt, který poskytuje syntetickou expozici vůči podkladovým cenným papírům.“

„Tyto platformy, ať už jsou v decentralizovaném nebo centralizovaném finančním prostoru, podléhají zákonům o cenných papírech a musí fungovat v rámci našeho režimu cenných papírů.“

Zatím všichni provozovatelé stable coinů, kteří hovořili o svých rezervách, přiznali, že alespoň část z nich tvoří různé dluhopisy a jiné cenné papíry. Což z nich automaticky dělá cenné papíry, které podléhají regulaci, přesně jak řekl Gensler.

Dá se tedy očekávat, že americký regulátor brzy zaklekne na stable coiny, což může způsobit menší zemětřesení. Může to vyvolat jejich výprodej, při kterém se naplno odhalí, jak (ne)jsou kryté hotovostí. A to může mít významné dopady na všechny kryptoměny.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru