Špatný nápad: Stínová vláda Myanmaru přijímá platby v kryptoměně USDT

Zjevně ne zcela uvážený krok udělala myanmarská opozice, která chce ve své zemi změnit vládu.

Stoupenci Aung San Suu Kyi, kteří stojí ve stínové vládě národní jednoty Myanmaru, oznámili, že je kryptoměna USDT oficiální měnou pro lokální použití.

Využití USDT má usnadnit a zrychlit platby, a to včetně těch přeshraničních. Protože USDT je stabilní kryptoměna, jejíž hodnota je svázána s americkým dolarem.

To by se mohlo na první pohled zdát jako dobrý nápad, protože kryptoměny neznají hranice a jejich transfery můžou být rychlé a levné.

Pokud ale zabrousíme do detailů, narazíme na řadu problémů. První je, že USDT dominantně funguje v síti Ethereum, která je drahá a pomalá. Takže převod například jednoho dolaru (USDT) může stát desítky až stovky dolarů na poplatcích.

To by se částečně dalo vyřešit použitím jiné blockchainové sítě, jako je Tron. Ale to už značně komplikuje platby, protože příjemce a odesílatel se vždy musí předem domluvit, prostřednictvím které sítě si USDT pošlou.

Co je ale ještě větší problém, je netransparentnost USDT. Má být krytý americkými dolary, ale není zcela. Tether coby emitent USDT odmítá předložit důvěryhodné audity svých rezerv. USDT jsou soukromé a netransparentní peníze bez záruk a kontrol, takže se může stát, že ze dne na den budou bezcenné.

Používat USDT na vládní úrovni, byť stínové, je proto nezodpovědné a nebezpečné.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru