Šéf amerického regulačního úřadu CFTC Christopher Giancarlo vidí v blockchainu velmi užitečnou technologii a lituje, že nebyla k dispozici už dříve.
Blockchain nejsou jen kryptoměny, ale především decentralizované, bezpečné, nefalšovatelné a transparentní vedení záznamů jakéhokoliv druhu. A ty v době vzniku finanční krize v roce 2008 scházely.
„Vzpomínám si na telefonát od amerického bankovního regulátora, který chtěl vědět, jaká je expozice několika velkých bank, včetně Lehman Brothers, vůči CDS (swapy úvěrového selhání – úvěrový derivát),“ popisoval tehdejší krizi Giancarlo na probíhajícím D.C. Blockchain Summitu.
„Ve skutečnosti se obchodní podmínky zhoršovaly každou hodinou. Bylo zjevné, že regulátor nemá téměř žádné prostředky, kromě telefonních hovorů, aby mohl číst varovné signály, které vysílaly trhy s CDS.“
„Jaký by to byl před dekádou rozdíl, kdyby blockchain byl informačním základem Wall Streetu pro expozice vůči derivátům. Minimálně by to umožnilo mnohem rychlejší, informovanější a cílenější regulační intervenci místo neorganizované reakce, která bohužel nastala.“
Blockchain by podle Giancarla umožnil analýzu v reálném čase, která by ukázala, přesně jak vysoké ztráty hrozí jednotlivým bankám ve vztahu k jejich derivátovým obchodům.