SEC začal vyšetřovat stabilní kryptoměnu USDC

Jak nový šéf amerického regulátora SEC Gary Gensler avizoval, tak se také stalo. Jeho úřad si posvítí na stable coiny.

Stable coiny, neboli kryptoměny se stabilní cenou vázanou na určitou národní měnu, leží v žaludku regulačním úřadům a centrálním bankéřům v mnoha zemích.

Má to dva hlavní důvody. V první řadě můžou stable coiny oslabit nástroje monetární politiky, pokud je lidé začnou masivně používat jako soukromé peníze. V druhé řadě jde pak také o skutečnost, že jsou stable coiny bez větší kontroly zejména co se krytí týče, což může mít vážné dopady v případě masových výběrů peněz (tak zvaných runů).

Gensler už dal už před časem veřejnosti vědět, že se jeho úřad zajímá o stable coiny, protože jsou často alespoň částečně kryté cennými papíry. A teď přišlo první vyšetřování pod jeho taktovkou.

Terčem je stable coin USDC, jehož hodnota je vázána na americký dolar, takže jeden token má mít vždy hodnotu jednoho dolaru. Že je předmětem vyšetřování, oznámila společnost Circle Financial coby emitent USDC. Dodala, že s SEC plně spolupracuje.

Co přesně SEC zajímá, není známo. Jestli úřad vyšetřuje přímo samotnou kryptoměnu a její krytí, nebo zda se více zajímá o úročené USDC účty, které Circle začal nabízet korporátním klientům, nikdo neprozradil.

Paradoxní je, že USDC patří mezi ty transparentnější stable coiny, Circle se snaží vyhovět regulačním požadavkům a poskytovat podklady veřejnosti, které mají prokázat dostatečné rezervy.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru