SEC: Téměř každá kryptoměnová burza porušuje zákon o cenných papírech

Šéf amerického regulačního úřadu SEC Gary Gensler upozornil, že stabilní kryptoměny staví řadu kryptoměnových burz do rozporu se zákonem.

Gensler se nedávno nechal slyšet, že tak zvané stablecoiny většinou mají charakter cenného papíru. A to proto, že většinou jsou alespoň z části kryté cennými papíry.

Toto prohlášení mohlo být pro řadu lidí šokujícím, ale překvapením by být nemělo, protože se jedná o logický závěr vyplývající z pravidel, která platí dlouhou dobu.

Dalším logickým vyústěním je konstatování, že burzy, které nabízejí obchodování s takovými stabilními kryptoměnami, nabízejí obchodování s cennými papíry, aniž by na to měly povolení.

„Typická obchodní platforma má víc než 50 tokenů. Ve skutečnosti jich mnoho má víc než 100. A i když legální status každého tokenu závisí na jeho faktech a okolnostech, pravděpodobnost, že s 50 nebo 100 tokeny nemá platforma žádný cenný papír, je velmi malá,“ uvedl Gensler.

Faktem je, že drtivá většina kryptoměnových burz má v nabídce alespoň jeden velký stablecoin, přičemž ty jsou kryté cennými papíry, takže mají povahu cenného papíru.

Gensler proto žádá kongres, aby poskytl SEC pravomoc dohlížet na kryptoměnové burzy. A to není všechno.

Šéf SEC také uvedl, že každé ICO (Initial Coin Offering), které viděl, bylo emisí cenného papíru. ICO je forma emise nových kryptoměn, kdy jejich tvůrci prodávají token veřejnosti, aniž by ještě měli funkční síť.

Zdá se tedy, že pod novým vedením bude SEC ještě tvrději zasahovat proti kryptoměnám, protože mnoho z nich má za cenné papíry, které spadají pod jeho dohled.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru