S cenami kryptoměn je manipulováno pomocí tetheru, říká nová analýza

Vědci z Univerzity v Texasu publikovali analýzu, která vede k závěrům, že jsou loňské růsty bitcoinu a dalších kryptoměn výsledkem manipulací.

Rok 2017 přinesl doslova explozi cen kryptoměn. I když se nejvíce hovoří o bitcoinu, ten se svým zhodnocením na 15násobek nepatřil mezi premianty. XRP totiž zhodnotilo na více než 360násobek, nem na 246násobek a stellar na 137násobek.

Letos se pak objevilo podezření, že kryptoměnové trhy mohly být tak zvaně pumpovány pomocí kryptoměny tether, kterou doprovází celá řada kontroverzí. Má být pevně vázána na dolar, ale její emise je netransparentní.

John Griffin a Amin Shams z Univerzity v Texasu nyní publikovali analýzu, v níž odhalili silnou korelaci mezi loňskými růsty bitcoinu a emisemi nových jednotek tetheru.

Vědci poukázali na to, že nové tethery byly využívány pro nákupy bitcoinu, když jeho cena klesala. Velké emise tetherů byly spojené s polovinou velkých růstů bitcoinu a 64 procenty velkých růstů ostatních kryptoměn.

„Celkově naše zjištění poskytují značnou podporu názoru, že cenové manipulace můžou stát za podstatnými zkresleními u kryptoměn. Tato zjištění naznačují, že externí dozor nad trhy a jejich monitorování můžou být nutné, abychom měli trh, který je skutečně volný,“ uvedli.

„V obecnější rovině naše zjištění podporuji staré rčení, že pochybné aktivity nejsou jen vedlejším produktem cenové růstu, ale můžou značně přispět ke zkreslení ceny a špatné alokaci kapitálu,“ dodali.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru