Svůj „stable coin“ má dnes už kde kdo. Obstojí ale tyto nové kryptoměny na trhu?
Stabilní kryptoměny mají řešit vysokou volatilitu tím, že jsou napevno svázány s hodnotou nějaké fiat měny.
Nejznámějším příkladem je tether (USDT), jehož hodnota je udržována na zhruba jednom dolaru. Stabilních tokenů je ale celá řada, svůj vlastní má například také Coinbase, emisi toho svého oznámil také broker eToro.
Přínos stabilní kryptoměny je zřejmý, při jejím držení neriskujete, že se vaše peníze kvůli vysoké volatilitě znehodnotí. Nemůžou se ale ani zhodnotit, protože je to v podstatě ekvivalent držení fiat peněz, akorát v krypto podobě. Takové peníze se pak snadno přesouvají mezi burzami.
Stabilní kryptoměny ale mají jeden zásadní problém, odstraňují jednu základní vlastnost kryptoměn, což je nepotřeba komukoliv důvěřovat. Stabilní coiny totiž musí být kryté fyzickými penězi a vy musíte někomu důvěřovat, že skutečně někde v bance drží peníze, které odpovídají celkové hodnotě vydané stabilní kryptoměny.
A to je velký problém, protože například u tetheru se ukazuje, že zřejmě krytý v plné výši nikdy nebyl. Stačí pak, aby se odhalila nedůvěryhodnost emitenta, a je po kryptoměně. Navíc udržovat stabilní hodnotu, byť automaticky pomocí chytrých kontraktů, není vždy jednoduché, zejména v období vysoké volatility trhů můžou tyto mechanismy selhat.
Stabilní kryptoměny tak mají jen omezené použití, protože jejich hodnota se odvíjí od důvěryhodnosti emitenta, což je obrovské mínus ve srovnání s běžnými kryptoměnami, jejichž hodnotu určují trhy prostřednictvím nabídky a poptávky.