XRP (ripple)

Co je Ripple

RippleRipple je na jedné straně společnost vyvíjející systém pro finanční převody v reálném čase RippleNet, na straně druhé také neformální název pro digitální měnu XRP, kterou při tom využívá.

Ripple protokol

Síť Ripple vznikla v roce 2012, kdy nastal boom blockchainových technologií. Je podobná síti bitcoinu, ale má několik specifik a odlišností. Také využívá distribuovanou databázi a má svůj vlastní Ripple Transaction Protokol (RTXP). Na rozdíl od bitcoinu ale k uzavírání transakcí dochází na základě konsensu, což trvá řádově sekundy, zatímco uzavření převodů bitcoinu trvá hodiny, někdy i dny.

Společnost Ripple postavila svoji decentralizovanou síť s cílem umožnit okamžité převody peněz (jakékoliv měny nebo mezi různými měnami), a to i mezinárodní, s mnohem nižšími náklady a s větší rychlostí, než probíhají transakce na klasické centralizované bankovní struktuře. Cílem je vytvořit tak zvaný internet hodnot a posílat peníze stejně snadno jako e-maily. A to peníze jakékoliv měny, podmínkou není využívání nativní měny sítě Ripple XRP.

Z tohoto důvodu se o Ripple zajímají banky a například německá Fidor nebo americké Cross River Bank a CBW Bank ho už začaly používat. Používat ho začaly mimo jiné Santander a American Express. Do projektu investoval také Google a Ripple zařadil do své platformy Azure Microsoft. Na konci roku 2017 řešení Ripplu používalo už více než 100 finančních institucí.

XRP

XRP logoRipple měna (zkratka XRP) je nativní měnou sítě Ripple. Jako taková má svojí hodnotu a je obchodována burzovním způsobem. Zároveň je vyžadováno, aby každý účet v síti měl určitý minimální zůstatek v ripplech (20), aby se stal aktivním.

Tím je zabráněno spamu, aby si útočníci nemohli otevřít velké množství účtů a bombardovat síť falešnými transakcemi. Při každé transakci navíc dochází k nevratnému zničení malé části jednoho ripplu.

Ripple se na rozdíl od většiny ostatních kryptoměn netěží, tvůrci na začátku vytěžili 100 miliard a postupně je pouští do oběhu. Ripple tedy nelze získat jinak, než ho koupit, případně dostat zadarmo.

Aktuální cena XRP a obchodování

Kde obchodovat Ripple (XRP)? Můžete ho koupit buď přímo na burze, nebo obchodovat nepřímo u brokera. Vyzkoušejte si demo účet kliknutím na obchod v níže uvedeném grafu.

Investice do krypto aktiv jsou velmi volatilní a v některých zemích EU nejsou regulované. Spotřebitelé nejsou nijak chráněni. Zisky můžou podléhat dani ze zisku.

BrokerDemoWeb
eToroAnoNavštívit

Články