Zapomněli jste u kryptoměnové transakce destination tag? Dá se to řešit

2

Zařazení kryptoměny XRP odhalilo nedostatečnou informovanost některých lidí o fungování transakcí v XRP Ledgeru.

Některé kryptoměny, jako XRP, steem nebo monero, umožňují k transakcím přidat tak zvaný destination tag (tag, payment ID).

To znamená, že když na určitou adresu posíláte kryptoměnu, kromě adresy a částky můžete vyplnit také položku destination tag, která nejčastěji bude ve formátu čísla. Destination tag budete potřebovat, hlavně když posíláte kryptoměnu na burzu.

Na sociální sítích se teď šíří pseudo problém, kdy Coinbase tvrdí, že když zapomenete u XRP transakce uvést správný destination tag, vaše kryptoměna se navždy ztratí. Ale není to pravda.

Destination tag totiž není nic jiného než variabilní symbol, jak ho znáte z bankovních převodů. Když tedy na něj zapomenete, peníze do peněženky adresáta stejně dorazí, jen nebude možné je automaticky přiřadit k vám.

Je to stejné jako když zapomenete nebo spletete variabilní symbol u bankovního převodu, například když platíte za zboží objednané přes internet. Peníze se neztratí, jen systém prodejce nedokáže automaticky přiřadit vaši platbu k vaší objednávce, takže se celý proces pozdrží a někdo to bude muset udělat ručně.

U kryptoměn to funguje obdobně. Když pošlete třeba XRP na burzu a zapomenete uvést nebo spletete destination tag, vaše XRP se neztratí, dorazí do peněženky burzy. Jen nedojde k jejich automatickému přiřazení k vašemu obchodnímu účtu.

Takže pak budete muset kontaktovat burzu a požádat ji o nápravu. Jelikož jsou kryptoměnové převody anonymní (pseudonymní), tak burza může po vás chtít důkaz, že jste transakci opravdu provedli vy a že kryptoměna opravdu patří vám. Takže vás může požádat, abyste ze stejné adresy (peněženky) poslali ještě nějakou konkrétní částku.

Pointa je, že burza může při chybném destination tag vaši kryptoměnu přiřadit k vašemu účtu, jen to vyžaduje ruční zásah. Pokud to odmítá s odůvodněním, že to nejde, neříká pravdu.