Ani při zařazení XRP do své nabídky kryptoměn se Coinbase nevyhnula jistým kontroverzím.
Coinbase patří mezi největší americké burzy, ale její nabídka kryptoměn je relativně malá. Proto je každé její rozšíření o novou kryptoměnu událostí. A leckdy problematickou.
Například když burza zařadila do své nabídky bitcoin cash, předcházel oficiálnímu oznámení znatelný posun ceny nahoru, což naznačovalo, že někdo využil interní zprávu pro vlastní profit. Po oficiálním oznámení totiž vždy přichází růst ceny, takže lze prodat se ziskem, pokud jste nakoupili s předstihem.
To samé, i když v podstatně menším měřítku, se stalo i v případě XRP. Oznámení vyvolalo zhruba 10% růst, ale z grafů je patrné, že menší skok zaznamenala cena už chvíli před oznámením. To opět naznačuje, že někdo, kdo měl informace uvnitř firmy, je zneužil pro tak zvaný insider trading.
Kromě toho čelí Coinbase obvinění, že XRP zařadila v rozporu s vlastními pravidly, protože Ripple vlastní většinu XRP, zatímco v pravidlech burzy stojí, že tým stojící za kryptoměnou má mít jen minoritu.
Technicky vzato ale XRP toto pravidlo neporušuje, protože XRP stvořili čtyři lidé (David Schwartz, Chris Larsen, Jed McCaleb a Arthur Brito), a ti vlastní jen minoritu XRP. Společnost Ripple vznikla až po stvoření XRP, přičemž Ripple získal své tokeny darem od tvůrců. Původní tým se tehdy rozpadl, McCaleb a Brito odešli dělat něco jiného.
Na sociálních sítích také padl dotaz, kolik Ripple zaplatil Coinbase za zalistování XRP. Odpověděl šéf pro likviditu trhů Ripplu Miguel Vias, který sdělil, že se Coinbase rozhodla sama a za svůj krok od Ripplu nic nedostala.