XRP začnou používat velké banky už letos, říká šéf Ripplu

0

Šéf Ripplu Brad Garlinghouse je přesvědčený, že software xRapid využívající kryptoměnu XRP pronikne do bankovního sektoru už letos.

xRapid je řešení pro rychlé a levné mezinárodní finanční převody. Využívá kryptoměnu XRP, která slouží jako nástroj pro přesun hodnoty. Transfery jsou díky tomu uzavřeny prakticky okamžitě a za zlomek nákladů ve srovnání se tradičními bankovními převody.

Pilotní provoz xRapidu už oznámily společnosti jako Western Union nebo MoneyGram, ale doposud se vždy jednalo o nebankovní finanční instituce. To se podle Garlinghouse brzy změní.

„Veřejně jsem prohlásil, že jsem pevně přesvědčený, že na konci tohoto roku budou velké banky používat xRapid jako nástroj likvidity,“ uvedl v rozhovoru pro CNBC. „Víte, určitě doufám, že na konci příštího roku to budou řádově tucty.“

Banky se doposud veřejně přiznávaly pouze k používání softwaru xCurrent, jenž také pochází z dílny Ripplu, nahrazuje systém SWIFT, stojí na blockchainových technologiích, ale nevyužívá žádnou kryptoměnu. Mezinárodní převody peněz zrychluje a zlevňuje, ale ne tolik jako xRapid.