XRP vede kryptoměny nahoru, kromě bitcoinu. Proč?

Kryptoměnové trhy se hýbou jako už to pár let neudělaly. Důvody se ale hledají těžko.

Po poslední růstové fázi kryptoměn, která vyvrcholila na přelomu let 2017 a 2018, zůstalo několik otázek. První byla, jestli kryptoměny ještě někdy znovu porostou a vytvoří nová maxima.

Dění z posledních dní naznačuje, že by se tak mohlo stát. Celková tržní kapitalizace nyní dosahuje 571 miliard dolarů, což je hodnota, kterou jsme naposledy viděli v lednu 2018 těsně po historickém maximu ze 7. ledna (831 miliard).

Zajímavé je, že zatímco bitcoin plynule rostl poslední týdny a měsíce, v tuto chvíli přešlapuje před svým historickým maximem 20 tisíc dolarů, zatímco altcoiny, tedy ostatní kryptoměny, zaznamenávají masivní růsty.

Mezi předními kryptoměnami vévodí XRP, které za poslední týden více než zdvojnásobilo svoji hodnotu.

Klíčovou otázkou je proč? Tady vás musím zklamat, ale odpověď na to znají jen ti, kdo hýbou s cenami.

Když si vezmeme za příklad XRP, tak za poslední roky společnost Ripple, která XRP využívá nejvíce, nabrala stovky nových klientů v podobě finančních institucí, jako jsou banky a platební společnosti. Přes RippleNet tečou miliardy dolarů, přičemž asi 20 procent transakcí proudí přes XRP.

Navzdory všem pozitivním zprávám cena XRP dlouhodobě klesala, aby najednou teď vylétla na hodnoty, které naposledy poznala v roce 2018. To z racionálního hlediska nedává smysl.

Možná se časem objeví zpráva, která by vysvětlovala pohyby z posledních dní. Anebo také ne. Z minulosti jsme zvyklí, že se kryptoměny hýbou iracionálně, a to zjevně pořád platí, když několikrát napadené a zneužité Ethereum Classic zhodnotil za poslední týden o 27 procent.

Stojíme tedy tváří v tvář další spekulativní vlně, jejíž průběh lze jen těžko odhadovat. Kdo drží kryptoměny, si samozřejmě přeje, aby byla co největší a co nejdelší. Ale to je jen přání, které se může, ale také nemusí naplnit.

Zapomeňte na analýzy, které se neustále objevují a odůvodňují, proč právě nastal takový a takový pohyb. Drtivá většina analytiků netuší, co a hlavně proč se stalo, a ještě méně vědí, co se bude dít dál.

Finanční trhy, včetně těch kryptoměnových, jsou bojiště, kde se střetávají různí hráči v boji o peníze. Běžní investoři do kryptoměn můžou jen sledovat výsledky jejich bitev a zkusit se svézt s vítěznou stranou.

Pokud přijde doba, kdy se ceny budou odvíjet od reálných úspěchů jednotlivých kryptoměnových projektů, odmění to racionální investiční chování.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru