SWIFT GPI je jako 100 let staré auto s karoserií Ferrari, kritizuje Ripple

Americká společnost Ripple, jež nabízí bankám levné a rychlé mezinárodní převody peněz pomoci blockchainových technologií, dala jasně najevo, že se nebojí svého největšího konkurenta.

Zhruba půl století dominuje mezinárodním finančním převodům SWIFT (Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication), ovšem jeho systém je zastaralý, pomalý, drahý a chybový. Sám SWIFT veřejně přiznává, že šest procent transakcí končí chybou a potřebou lidského zásahu. Přesto ho používají tisíce bank.

Na druhé straně stojí Ripple, který postavil rychlejší, levnější, přesnější a bezpečnější alternativu ke SWIFTu, pojmenoval ji xCurrent a používá ji už více než 100 bank. K tomu nabízí software xRapid, který dokáže ještě více zrychlit a zlevnit mezinárodní převody díky využití kryptoměny XRP. Na jeho implementaci už také pracuje několik bank a dalších finančních firem.

SWIFT zareagoval na konkurenci od Ripplu novým produktem s názvem GPI (Global Payment Innovation), ovšem podle šéfa Ripplu Brada Garlinghouse je to příliš pozdě a příliš málo.

„SWIFT GPI je jako nasadit karoserii Ferrari na motor modelu T (Ford). Je to kosmetické vylepšení na staré infrastruktuře: zprávy stále nejsou spojené se zaúčtováním, probíhají jen jedním směrem a nemůže to vyřešit likviditu,“ uvedl na svém twitterovém účtu.

Ford model T je auto, které se vyrábělo mezi lety 1908 a 1927.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru