Securities and Exchange Commission podala žalobu na Ripple

Americký finanční regulátor SEC nadělil Ripplu vánoční dárek v podobě soudní žaloby kvůli neregistrovanému prodeji cenného papíru.

Ripple před tímto krokem varoval už včera a měl pravdu. SEC podal žalobu, v níž se domáhá postihu nejen samotné firmy Ripple, ale také jejího šéfa Brada Garlinghouse a spoluzakladatele Chrise Larsena.

SEC říká, že kryptoměna XRP má povahu cenného papíru, takže když ji Ripple prodává, dopouští se nepovoleného prodeje cenného papíru. Těmito prodeji si Ripple přišel podle regulátora na více než 1,3 miliardy amerických dolarů.

Ripple prozradil, že Garlinghouse a Larsen měli možnost mimosoudního vyrovnání s SEC, ale odmítli ji a raději prokáží u soudu, že XRP cenným papírem není. Připomněl také, že USA jsou jediná země na světě, ve které má regulátor za to, že by XRP mohlo být cenným papírem.

Ripple poukazuje na to, že cenným papírem jeho firmy jsou jeho akcie, se kterými se obchoduje neveřejně. XRP je decentralizovaná kryptoměna, která nezakládá žádná práva vůči Ripplu, ani podíl na ziscích společnosti.

Sanfranciská firma se proto bude bránit u soudu a hodlá prokázat, že žádné zákony neporušila. Cena XRP na žalobu SEC reagovala značným propadem.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru