Společnosti Ripple se daří nasazovat kryptoměnu XRP v mezinárodních platbách a její přínosy nezůstávají bez povšimnutí.
Na sklonku roku 2018 Ripple zprovoznil funkci jeho platební sítě RippleNet, která dnes nese název On Demand Liquidity (ODL). Ta je revoluční v tom smyslu, že využívá kryptoměnu XRP pro likviditu mezinárodních převodů peněz.
Tehdy otevřel první ODL platební koridor z USA do Mexika. Na něm je snadné vysvětlit, jak ODL funguje. V rámci mezinárodní platby jsou odchozí americké dolary jsou v USA směněny za XRP, tato kryptoměna je následně poslána do Mexika, a v Mexiku jsou XRP směněny za mexická pesa a převedena na cílový bankovní účet.
Tento proces trvá pouhé desítky sekund, načež je finální a podstatně levnější než tradiční bankovní převody. Aby takové převody mohly fungovat, je třeba v každém koridoru vybudovat dostatečnou likviditu na obou stranách.
Pokud se vrátíme k našemu příkladu, tak musí být dostatečná likvidita XRP vůči USD v USA a dostatečná likvidita XRP vůči MXN v Mexiku. Jinak řečeno v USA musí být dostatečně velká nabídka a poptávka v rámci obchodování XRP vůči americkému dolaru a v Mexiku to samé v rámci obchodování pesa vůči XRP.
Ripplu se daří poměrně rychle prohlubovat likviditu nejen v koridoru do Mexika, ale ve všech ostatních, které od té doby spustil do komerčního provozu, tedy v koridorech do Evropy (EUR), Austrálie (AUD) a na Filipíny (PHP). Pomáhá mu v tom partnerství s MoneyGramem, který taktéž využívá ODL. Řadu dalších koridorů otevře letos, například do Brazílie, Argentiny, Vietnamu či Japonska.
Jak likvidita v existujících koridorech stoupá, nejenže se tím umožňují převody větších objemů peněz, ale také ještě více klesají náklady na tyto převody. To láká další platební společnosti a banky, aby se zapojovaly do RippleNetu a využívaly ODL.
V současnosti má Ripple více než 300 klientů, a téměř 30 jich používá ODL. Nejnovějším z nich je International Money Express (Intermex), který své zapojení do RippleNetu a ODL oznámil včera.