Polovina všech kryptoměnových transakcí probíhá přes XRP

XRP Ledger zaznamenal v posledních dnech významný nárůst v počtu transakcí, co za tím stojí?

XRP je podle celkové tržní kapitalizace třetí nebo druhou největší kryptoměnou. Záleží na tom, jestli počítáte všechny existující jednotky, nebo jen ty, které jsou mimo časově uzamčené chytré kontrakty (escrow) ve vlastnictví Ripplu.

Ovšem jednoznačné prvenství si XRP připisuje v počtu transakcí, které v posledních dnech vystřelily nad 1,5 milionu za den, vrcholem bylo 1,65 milionu. Podobné hodnoty v síti XRP Ledger naposledy byly k vidění v době kryptoměnového boomu na přelomu let 2017 a 2018.

Teď ovšem trhy stále jsou ve fázi útlumu, což je vidět na počtu transakcí probíhajících v sítích ostatních kryptoměn, v Ethereu je to zhruba 700 tisíc denně, zatímco v Bitcoinu 300 tisíc denně. V součtu platí, že zhruba polovina všech kryptoměnových transakcí probíhá v posledních dnech přes XRP.

Co za tím stojí? Můžeme jen spekulovat, ale může to být tak zvaná utility, tedy skutečné platební nespekulativní transakce. Kryptoměnám zatím ještě pořád dominují spekulace a transakce s nimi spojené. Ripple však získává nové a nové klienty, kteří v rámci RippleNetu používají XRP pro likviditu svých transakcí v rámci mezinárodních plateb. Tím největším je MoneyGram, jehož rostoucí počet transakcí přes XRP je jednoznačně identifikovatelný.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru