Zatímco se mnoho ostatních kryptoměnových projektů raduje z problémů, do kterých se Ripple dostal s regulačním úřadem SEC, zřejmě si neuvědomují, že si tím můžou podřezávat větev pod sebou.
SEC obvinil Ripple, jeho ředitele Brada Garlinghouse a spoluzakladatele Chrise Larsena z neregistrovaného prodeje cenného papíru v podobě kryptoměny XRP.
Protože je kvůli spolupráci s tradičními finančními institucemi Ripple ve světě kryptoměn polarizující, mnoho ostatních kryptoměnových projektů se veřejně raduje ze soudu, který teď Ripple čeká s SEC.
Přitom jim ale zjevně nedochází, že podle SEC nejsou cennými papíry pouze bitcoin a ether. Ostatní kryptoměny se buď už dostaly do křížku s SEC a musely skončit nebo platit, nebo se k nim regulační úřad ještě nevyjádřil.
Z žaloby SEC je patrné, že regulátor až tak neřeší decentralizovanost a užitek XRP, ale zajímá se především o to, že si Ripple ponechal větší množství této kryptoměny, její prodej mu přinášel zisky a lidé kupující na volných trzích nakupovali s očekáváním zhodnocení svých investic.
To by mělo být velmi varovným signálem pro všechny, protože drtivá většina kryptoměn vznikla tak, že je stvořil nějaký jedinec nebo skupina lidí, která si „předtěžila“ určité množství tokenů a zbytek pustila veřejnosti, která pak nakupovala v drtivé většině případů s vidinou zhodnocení svých prostředků, a nikoliv protože by potřebovali danou kryptoměnu používat.
A tohle je podle názoru SEC chování, které naplňuje znaky prodeje cenného papíru, přičemž povolení pro něco takového získal v USA snad jen Blockstack.
Takže kromě bitcoinu, etheru a STX (Blockstack), se v případě prohry Ripplu můžou bát všichni ostatní, k jejichž kryptoměnám se dostali američtí rezidenti, že na ně kdykoliv může udeřit kladivo SEC. V případě Etherea je osvobození od SEC zvláštní, protože jeho tvůrci si při spuštění sítě ponechali 12 milionů etherů, které dodnes rozprodávají se ziskem.
Můžeme doufat a přát si, aby to bylo co nejdříve jinak, ale zatím pořád platí, že naprostá většina obchodování s kryptoměnami probíhá ze spekulativních důvodů. Tak to vždycky bylo.
Kde přesně zaznělo, že SEC nepovažuje BTC za cenný papír? Proč z toho chcete BTC vyjímat?
Prohlásil to už v roce 2018 dnes už bývalý šéf SEC Jay Clayton: https://www.coincenter.org/sec-chairman-clayton-bitcoin-is-not-a-security/
Později pak SEC řeklo to samé o Ethereu, a tím skončilo.