Musíme minimalizovat poplatky za přeshraniční platby, vyzývá generální tajemník OSN

Generální tajemník OSN António Guterres vyzval svět k rázné odpovědi na konronavirus COVID-19, a jednou z oblastí, které ve svém projevu vypíchl, jsou mezinárodní platby.

Guterres upozornil, že svět čeká globální recese možná rekordních rozměrů, na kterou se nedají aplikovat normální pravidla, pokud má být úspěšně překonána. Podle něj kreativita odpovědí musí odpovídat unikátnosti této krize.

Když se bude postupovat správně, návrat k růstu může být proveden udržitelnějším způsobem. V první řadě je podle generálního tajemníka OSN třeba vyřešit zdravotní krizi, dále je třeba se věnovat ekonomickým a sociálním dopadům.

Z pohledu zaměření A1Finance.cz je nejzajímavější ta část Guterresova projevu, ve které se věnuje mezinárodním převodům peněz.

„Přeshraniční platby jsou v rozvíjejícím se světě životně důležité, zvlášť teď. Státy se už zavázaly snížit poplatky za mezinárodní platby na tři procenta, což je podstatně méně, než je současná výše. Tato krize vyžaduje, abychom zašli ještě dál, abychom se dostali co nejblíže nule,“ uvedl.

V rozvíjejícím se světě totiž velké množství lidí pracuje za hranicemi svých vlastí a domů pravidelně posílají peníze svým rodinám. Z těchto plateb v současnosti ukrajují značnou část poplatky za převody, což má podstatné negativní dopady na celé rodiny.

Tento problém je jedním z největších, které se snaží řešit blockhainové technologie. Nejúspěšnější je zatím společnost Ripple, která spojuje finanční instituce pomocí blockchainových technologií v rámci sítě RippleNet, která přeshraniční platby významně zrychluje a zlevňuje.

Funkce likvidity na přání (ODL) pak umožňuje využít kryptoměnu XRP jako přestupní měnu u mezinárodních plateb, což ještě více snižuje náklady. A to se v konečném důsledku projevuje na nižších poplatcích pro klienty.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru